Robert De Niro

Robert De Niro

تولد : 17 آگوست 1943
سن : 80
قد : 1/77

رابرت آنتونی دنیرو جونیور در بخش منهتن نیویورک به دنیا آمد .
پدر بزرگ پدر او جیووانی دی نیرو که بعد ها نامش به دلیل یک اشتباه در تلفظ به صورت دنیرو ثبت شد و مادر بزرگ پدرش که آنجلینا مرکوریو نام داشت اهل فراتسانو در ایتالیا بودند که در سال 1887 میلادی به آمریکا مهاجرت کردند .
پدر و مادر رابرت که با همدیگر در یک کلاس هنری آشنا شده بودند زمانی که فرزندشان سه ساله بود از یکدیگر طلاق گرفتند .
بازیگری را در اچ‌ بی استودیو هنرستان استلا آدلر و اکتورز استودیو لی استراسبرگ فرا گرفت .
نخستین نقش برجسته او در فیلم تبریکات بود و سپس با ایفای نقش یک بازیکن بیسبال در درام ورزشی طبل را آهسته بزن به شهرت رسید .
نخستین همکاری او با اسکورسیزی در فیلم خیابان‌ های پایین شهر بود که در آن نقش جنایتکاری را ایفا می‌ کند .
رابرت دنیرو در سال 1976 با داین ابوت ازدواج کرد آن‌ ها یک پسر به نام رافائل دارند .
دنیرو از رابطه قبلی خود درنا دنیرو را نیز به عنوان فرزند سرپرستی می‌ کرد آن‌ ها در سال 1988 از یکدیگر جدا شدند دنیرو دو فرزند دوقلو به نام‌ های آرون کندریک و جولیان هنری دنیرو دارد که آن‌ها حاصل لقاح مصنوعی و به طریق رحم اجاره‌ ای که توسط توکی اسمیت در سال 1995 صورت گرفت هستند .

دنیرو در سال 1997 با گریس هایتاور ازدواج کرد و در سال 1998 فرزند آن‌ ها به نام الیوت به دنیا آمد آن‌ ها در سال 1999 با یکدیگر به اختلافاتی رسیدند و رابرت دنیرو درخواست طلاق داشت اما این اتفاق در نهایت نیفتاد و در سال 2004 از نو پیمان ازدواج بستند اما در نهایت در سال 2018 از هم جدا شدند .
دنیرو علاوه بر 6 فرزندش دارای 4 نوه است که یکی از آن‌ ها از دخترش درنا و 3 تای دیگر از پسرش رافائل هستند .
دنیرو در سال 2016 اعلام کرد پسرش الیوت مبتلا به اوتیسم است و علاقه خود به درمان و شناخت این بیماری را اعلام کرد .
او در سال 1974 نیز در نقش ویتو کورلئونه در قسمت دوم فیلم پدر خوانده ظاهر شد و توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل را به دست بیاورد او کاندیداتوری و دریافت جوایز مختلف از جشنواره های زیادی را در کارنامه هنری خود دارد .
دنیرو برای مدت زیادی با اسکورسیزی همکاری داشت و در بسیاری از فیلم های او به ایفای نقش پرداخته که برخی از آنها مانند بازی در فیلم گاو خشمگین در سال 1980 توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر را برای او به ارمغان بیاورد او هم چنین برای بازی در فیلم های راننده تاکسی و تنگه وحشت کاندیدای دریافت جایزه شد که کارگردانی هر دو فیلم بر عهده اسکورسیزی بود .
او در بیش از 90 فیلم ایفای نقش کرده است و اصلی ترین نقش های او متعلق به فیلم های راننده تاکسی ، رفقای خوب و روزی روزگاری در آمریکا است .
از دیگر آثار او می توان به جنگ با پدر بزرگ ، داستان کوسه ، مرد ایرلندی ، جوکر ، تحلیلش کن و هوادار اشاره کرد .